DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bratři Wrightové

Lidé toužili létat už odjakživa. prví historické spisy jsou sepsány v řeckých bájích a pověstech, kdy  Daidalos  vyrobil sobě a svému synovi křídla z vosku a peří, aby uletěli z ostrova Kréta, Roku 1490 Leonardo da Vinci zase nakreslil jeho slavný létací stroj, založený na rozsáhlých výzkumech techniky letu a anatomie ptáků. Stále to však byli jenom slabé pokusy o dosažení tohoto cíle. Až v roce 1903 bratři Orville a Wilbur Wrightové změnili svět. Podařilo se jim vzlétnout na vlastním vyrobeném stroji, který pojmenovali Wright Flyer. Za tímto objevem, co začal éru letectví stály roky plánovaní, stavění prototypů a taky neúspěchů. Celý článek zde..

 

J. K. Rowlingová

 Co Vás napadne, když se řekne Joanne Kathleen Rowlingová? Většinu asi nejúspěšnější a pro někoho nejlepší autorka knih a čarodejnickém učni. Ano, opravdu ta slavná Joanne Kathleen Rowlingová, která se proslavila během několika let svým Harry Pottrem. Ohromila s ním celý svět a miliony mladých nečtenářů převedla do vášnivých čtenářů. Knížka pro děti se stala i nesmrtelným dílem pro dospělé. Celý článek zde..

Charles Deville Wells

Charles Deville Wells se stal jedním z nejslavnějších mužů, kteří rozbili bank v Monte Carlu, nikdy se nepřišlo na to, zda šlo o podvod, nebo měl jenom veliké štěstí. Nejvíce ho proslavila píseň, která byla napsána Fredem Gilbertem roku 1892 a zněla: Muž, který rozbil bank v Monte Carlu.  Celý článek zde...

Martin Stazsko

Martin Staszko se stal na mistrovství v Las Vegas milionářem a uznávanou osobností. Skromný pětatřicetiletý muž, který kvůli své vášni opustil stálé zaměstnání v automobilce, porazil stovky hráčů. Získal tak nejvyšší českou pokerovou výhru ve výši necelých 100 milionů korun. Celý článek zde..

 


 

 

22.4.2012

Martin Stazsko

Martin Staszko se stal na mistrovství v Las Vegas milionářem a uznávanou osobností. Skromný pětatřicetiletý muž, který kvůli své vášni opustil stálé zaměstnání v automobilce, porazil stovky hráčů. Získal tak nejvyšší českou pokerovou výhru ve výši necelých 100 milionů korun.

 

 

    Jeho první úspěch to však zdaleka nebyl. Pěticifernou výhru inkasoval na EPT Deauville už na začátku loňského roku a ani online hra mu nebyla cizí. První příčku obsadil v PokerStars SCOOP 1 v květnu 2011 a vyhrál téměř 100.000$. Skvěle zabodoval také v turnaji 215$ No Limit Hold’em v rámci akce World Championship of Online Poker, v němž zbohatnul o 73.338$.

 

    Martin nezazářil pouze v pokeru, V roce 2001 se totiž s kolegou z univerzitního týmu VŠB-TU Ostrava Mariuszem Zawadským proházeli dokonce až k titulu Akademických mistrů ČR v moderních šipkách v disciplíně dvojic. Tehdy asi ještě Martin netušil, že ta největší trefa na něj stále teprve čeká.

 

    Jak že to vlastně z obyčejného dělníka stala známá osobnost? Martin Stazsko začal s pokerem u kamarádů a doma na internetu, hra ho ale tak nadchla, že našetřil peníze a vyrazil do Las Vegas  na světovou pokerovou sérii. Přestože byl outsider v nenápadné flanelové košili zpočátku všem jen pro smích, jeho vzestupné výkony kolo od kola budily větší a větší pozornost, až nakonec skončil na druhém místě

 

    Díky těmto impozantním výsledkům na svém kontě nedlouho po WSOP podepsal smlouvu s PokerStars. Od této chvíle bude na všech regionálních i mezinárodních turnajích hájit barvy největší herny světa jako reprezentant Teamu PokerStars Pro

 

 

Martin Staszko je členem Asociace českého pokeru

 

 

 

 


 

 

23.4.2012

Charles Deville Wells

(1841-1922)

Charles Deville Wells se stal jedním z nejslavnějších mužů, kteří rozbili bank v Monte Carlu, nikdy se nepřišlo na to, zda šlo o podvod, nebo měl jenom veliké štěstí. Nejvíce ho proslavila píseň, která byla napsána Fredem Gilbertem roku 1892 a zněla: Muž, který rozbil bank v Monte Carlu.

 

    François Blanc, majitel kasína v Monte Carlo chtěl získat publicitu pro svůj podnik a tak vytvořil možnost největší možné výhry v historii kasína. Podmínka zněla: pokud hráč vyhraje více žetonů než je na velké tabuli, rozbije bank. Do roku 1890 se to nikomu nepodařilo.

 

    V červenci 1891 však Wells zašel do Monte Carla s malou částkou 4000 liber, rozbil bank celkem dvanáctkrát a vyhrál tak milion franků. V jednu chvíli uhodl 23 krát z 30 po sobě jdoucích otočení. Wells se vrátil do Monte Carla ještě v listopadu tohoto roku a opět se mu dařilo. Během tří dnů udělal opět další milion franků, včetně úspěšných sázek na číslo pět na pět po sobě jdoucích kol.

    Charles zkoušel více systémů jak vyhrát nad ruletou, nejvíce se mu osvědčil systém Martingale, který byl pojmenován po Johnu Henrym Martingale, což byl majitel kasína v 18. století. Tento systém funguje na principu zdvojnásobování sázky, díky které se dostane ze ztráty.

    I přes snahy kasína, které najmulo nejlepší bývalé hráče a detektivy, se nikdy nezjistilo, jak to Charles dokázal. Wells sice později připustil, že to byla jen šťastná série, ale po propočtech se zjistilo, že štěstí, které mu muselo přát, by muselo být větší, než jaké štěstí mají výherci v loterii.

 

Princip systému:

hráč vsadí například 1 dolar na barvu, kterou si vybere (červená nebo černá) a bude stále sázet jenom na ni. Ruleta se roztočí a hráč čeká, co padne.

Pokud mu barva nepadne, zdvojnásobí sázku a tím pádem vsadí dva dolary. Prohraje třeba i potřetí a vsadí tedy 4 dolary. Prohraje ještě jednou a vsadí 8 dolarů.  Hráč roztočí kolo ještě jednou a konečně dostane svojí barvu. Kasíno vám dá k vašim vsazeným 8 dolarům svých 8, takže je ve Vašem banku celkem 16 dolarů. Po spočítání peněz, kolik jste vsadili (1+2+4+8 =15 dolarů) zjistíte, že jste si vydělali 1 dolar a hru začínáte znova.

 

image

,,Svět nepatřil nikomu kdo nebyl hráč." Neznámý autor

 

 

 


 

 

J. K. Rowlingová
    Co Vás napadne, když se řekne Joanne Kathleen Rowlingová? Většinu asi nejúspěšnější a pro někoho nejlepší autorka knih a čarodejnickém učni. Ano, opravdu ta slavná Joanne Kathleen Rowlingová, která se proslavila během několika let svým Harry Pottrem. Ohromila s ním celý svět a miliony mladých nečtenářů převedla do vášnivých čtenářů. Knížka pro děti se stala i nesmrtelným dílem pro dospělé.

    Joanne Rowling je dcerou Anny a Petera Rowlingových, narodila se 31.7.1965 v Yate. Její otec, manažer firmy Rolls-Royce, se jmenoval Peter Rowling a s budoucí matkou Joanne Kate Anne, napůl Skotkou a napůl Francouzkou, se seznámil ve vlaku. 

    Svojí první knížku napsala už v šesti letech, vyprávěla o králíčkovi.

    Když Jo dokončila střední školu, hlásila se na Oxfort, tam ji ale nevzali, a tak nastoupila na Externskou univerzitu, kde vystudovala francouzštinu. Během svých studií učila jeden rok angličtinu v Paříži.

    Jednou byla Jo navštívit svého kamaráda v Manchesteru, a když se vracela vlakem zpět do Londýna, napadl ji příběh o malém čaroději, který neví, kam patří až do dne, kdy mu přijde dopis z kouzelnické školy.
30. prosince stejného roku, kdy se v Joannině hlavě poprvé usídlil Harry Potter, zemřela její matka Anne na roztroušenou sklerózu. To změnilo život jak Joanne, tak později Harrymu.
O rok později se Jo odstěhovala do Portugalska, kde se seznámila s o tři roky mladším Jorgem Arantesem, kterého si v řijnu 1992 vzala. Za několik měsíců se jim narodila dcera Jessica. Nedlouho potom se manželství rozpadlo a Joanne s dcerou se vrátila do Británie.

 

    Počátkem roku 1994 vypráví svůj příběh o Harrym Potterovi sestře, která je jím absolutně nadšena. Joanne je na tom finančně velmi špatně, žije jen z podpory v nevytopené garsonce a po kavárnách dopisuje svůj příběh. V roce 1995 konečně dopsala román na starém psacím stroji a své dílo rozeslala několika agenturám a nakladatelstvím.

    Její rukopis (320 stran), připadal většině nakladatelů dlouhý, přesto literární agent Christopher Little našel pro Harryho Pottera nakladatelství – Bloomsbury. V únoru 1997 poskytne nadace Scottish Arts Council Rowlingové nejvýše dotované stipendium pro dětské autory – 8000 liber! Rowlingová si koupí počítač a pouští se do psaní druhé knihy. Už v červnu téhož roku vychází v Anglii Harry Potter and the Philosopher´s Stone (Harry Potter a Kámen Mudrců). V září 1997 byla v New Yorku při aukci rukopisů americká práva prodána za 105 000 dolarů, což je u dětské knihy naprosto nevídané!


    Následovaly další knihy o Harrym Potterovi (Vězeň z Azkabanu, Ohnivý pohár, Fénixův řád, Princ dvojí krve a Relikvie smrti). Výše jejího konta rychle rostla a dnes z ní je uznávaná spisovatelka, která je bohatší než anglická královna.

    Než vyšly všechny knihy, Jo se stačila znovu vdát a se svým novým manželem Neilem si pořídila dvě děti, syna Davida Gordona a dceru Mackenzie Jean, čímž si splnila svůj sen o velké rodině.

 

image

Nezáleží na tom, jak se člověk narodí, ale co se z něj stane.

 

 


 

 

Bratři Wrightové 

Lidé toužili létat už odjakživa. prví historické spisy jsou sepsány v řeckých bájích a pověstech, kdy  Daidalos  vyrobil sobě a svému synovi křídla z vosku a peří, aby uletěli z ostrova Kréta, Roku 1490 Leonardo da Vinci zase nakreslil jeho slavný létací stroj, založený na rozsáhlých výzkumech techniky letu a anatomie ptáků. Stále to však byli jenom slabé pokusy o dosažení tohoto cíle. Až v roce 1903 bratři Orville a Wilbur Wrightové změnili svět. Podařilo se jim vzlétnout na vlastním vyrobeném stroji, který pojmenovali Wright Flyer. Za tímto objevem, co začal éru letectví stály roky plánovaní, stavění prototypů a taky neúspěchů.

 

    Oba byli velmi zruční i inteligentní, i přes to, že ani jeden z nich neměl potřebné vzdělání, se rozhodli, že se pokusí postavit kolo s křídly a benzínovým motorem, který by je poháněl. Vyrůstali v Daytonu, kde si otevřeli dílnu na opravy jízdních kol. Takto si vydělávali na financování svých experimentů s létáním. V roce 1899 začali s pokusy. Zlepšili řízení letadla, na rozdíl od ostatních, kteří se snažili hlavně zvýšit výkonnost. Vyvinuli systém ovládání letadla okolo tří os a tím zavedli principy ovládání, které se používají dodnes.

    Psal se 17. prosinec 1903, když na svém dvouplošníku "Wright Flyer" absolvovali celkem čtyři lety a přístroj dokázali udržet ve vzduchu několik desítek sekund. Během jejich čtvrtého pokusu vzlétlo letadlo dokonce na plných 57 vteřin. Vratký dvojplošník sestavený ze dřeva a z plátna doletěl až do vzdálenosti 260 metrů.

    Flyer se rozjížděl vlastní silou na odhazovacím vozíku po kolejnicích a byl ovládán pilotem ležícím hlavou dopředu. Ten řídil levou rukou výškové kormidlo. Pohyb do stran byl dosažen kroucením konců křídel do opačných směrů pomocí páky a drátů uchycených ve vidlicích na spodním křídle. Pilot nachyloval páku ze strany na stranu a tímto mechanismem pohyboval rovněž kormidlem.

    Flyer bratří Wrightů byl jen jedním krůčkem v dlouhé řadě jejich experimentů, které začaly roku 1899 postavením prvního draku a byly završeny v roce 1905, kdy sestrojili první skutečně prakticky použitelné letadlo. Základní problémy letu stroje, vztlaku, pohonu a řízení byly rozluštěny bratry Wrightovými.

    Veřejnost však bratrům příliš nedůvěřovala, zejména když se jejich pokusy s Flyerem  2 příštím rokem nijak moc nedařil. V novinách se dokonce objevil titulek "Flying or lying brothers?" (Létající nebo prolhaní bratři?). Bratři se však nevzdali a roku 1908 se jim dostává konečně zasloužilé uznání - Wilbur triumfuje s Flyerem ve Francii, kde dokonce přibírá k letům spolucestující a délka letů se postupně prodlužuje až přes hodinu. O totéž se pokouší doma jeho bratr Orville, který se snaží přesvědčit americkou armádu, aby stroj zakoupila. Bohužel při prvním startu dochází k nehodě a spolucestující, poručík Selfridge, je smrtelně zraněn. Orvillovi se proto daří přesvědčit armádu až následující rok, kdy ministerstvo stroj koupilo a bratrům vyplatilo 25 tisíc dolarů plus prémii za dosažení vyšší rychlosti.

    Před oběma bratry se rýsovala skvělá budoucnost - oba byli slavní a jejich továrna v Daytonu produkovala čtyři stroje měsíčně. Jenže záhy se vše obrátilo - Wilbur v roce 1912 onemocněl tyfem a zemřel, jeho mladší bratr Orville o tři roky později svůj podíl ve firmě prodal a utáhl se do ústraní. Zemřel v roce 1948 ve věku 77 let. Zrekonstruovaný originál se nachází ve Smithsonian institutu Muzea letectví a vesmíru v USA. Je k němu připojena tabulka s tímto textem:

Návštěvníci Smithsonian Institution nyní tedy mohou obdivovat první motorové letadlo světa a číst slova nápisu u něj:
 

"Původní letoun bratří Wrightů.
První stroj na světě těžší vzduchu, poháněný motorem, v němž člověk vykonal volný, kontrolovaný a řízený let.
Vynalezen a postaven Wilburem a Orvillem Wrightovými, kteří na něm vzlétli u Kitty Hawk, Severní Karolína, 17. prosince 1903.
Díky vědeckému výzkumu bratrů Wrightových byly objeveny principy lidského létání. Tito objevitelé, konstruktéři a letci vyvinuli aeroplán, jenž člověka naučil létat a započal Éru letectví.
Získáno z pozůstalosti Orvilla Wrighta."

 

image

,,Když se ti zdá, že všechno jde proti tobě, pamatuj, že letadlo vždy vzlétne proti větru a ne s větrem." Henry Ford