DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

 


 

 

Henry Ford

Henry Ford se narodil roku 1863 v Dearbonu ve státě Michigan. Přestože byl jeho otec farmář a chtěl, aby jeho syn jednou farmu převzal, Henry takovou nabídku odmítl. Měl totiž velký sen, usnadnit lidem žijícím na venkově jejich každodenní práci tím, že za ně budou částečně pracovat stroje. Měl k tomu dobrý důvod, protože do svých 16 let pomáhal otci na farmě, tudíž velice dobře věděl, jak těžkou práci mají farmáři na poli.

image

,,Selhání je jednoduše příležitost začít znovu, tentokrát chytřeji."

     V šestnácti letech proto odešel z domu. Zkusil štěstí v Detroitu kde se u firem James Flower & Bros a Detroit Dry Dock vyučil zámečníkem. Po vyučení nastoupil do firmy Westinghouse jako opravář parních strojů a v roce 1891 získal dobré místo ve firmě Thomase Alva Edisona, kde se pak vypracoval do pozice hlavního inženýra. V té době se Ford ve svém volném čase zabýval experimenty s benzinovými motory a stavbou vlastního automobilu, až v roce 1896 sestrojil a úspěšně vyzkoušel svůj první automobil. Jeho vůz vyvolal zájem jak veřejnosti, tak investorů. S jejich pomocí pak v roce 1899 založil svou první automobilovou firmu Detroit Automobile company, která ale brzy zkrachovala.

 

    Henry to nevzdal a v roce 1903 založil společně s dalšími společníky další firmu jménem Ford Motor Company. Jeho nová firma dokázala s počátečním kapitálem pouhých 28000 dolarů už za první rok své existence vyrobit až 1700 automobilů a několik prototypů, které přinesly jeho firmě mnoho vítězství v automobilových závodech a několik rychlostních rekordů. S prvním rokem byl vcelku spokojen, ale jeho hlavní cíl bylo vyrobit levné kvalitní auto pro každého. V letech 1906 až 1908 zaváděl po několikaměsíčním vývoji výrobu legendárních modelů N a T, které se prodávaly jen za 825 dolarů. Tím vlastně splnil svůj daný cíl, protože Ford s modelem T překonal orientaci automobilového průmyslu jen pro bohaté. Do konce roku 1908 bylo prodáno na tisíc kusů modelu T.

    Aby bylo možné uspokojit poptávku po levných autech, musel otevřít novou továrnu Highland Park, kde byla zavedena jako jedna z prvních technologií pásové výroby, kterou navrhli sami zaměstnanci, kteří se nechali inspirovat pásem na jatkách. V roce 1913 byla instalace pohyblivého pásu dokončena a další rok bylo prodáno až 250 tisíc kusů aut. Ford pak nařídil zvýšit všem dělníkům denní mzdu o víc než dvojnásobek na 5 dolarů.

 

    V dalších letech docházelo díky zdokonalování technologií pásové výroby k ještě většímu zlevňování modelu T. Tím automobilka Ford Motor Company ovládla až 50% amerického trhu. Během třicátých let postupně odkoupil akcie své společnosti od všech akcionářů a stal se jediným vlastníkem.

 

Shrnutí:

    Jeho úspěch znamenal nejen revoluci v průmyslu, ale i v celém světě. Jako první na světě zavedl pásovou výrobu automobilů. Henry Ford přišel s novým pohledem na marketing a management. Během velmi krátké doby si dokázal naklonit trh s automobily na svou stranu a vydělal několik miliónů dolarů. Rád říkal, že  myšlení je nejtěžší práce, která existuje a asi právě proto tak málo lidí myslí. Henry myslel a díky tomu si uvědomil sílu reklamy a propagace. Každého svého pracovníka dokázal nadchnout pro svou vizi, a tak se pracovníci stávali těmi, kteří „motorizovali Ameriku“.

image

,,Není hanbou čestný neúspěch, ale strach z neúspěchu."

 

 

 


 

 

Steve Jobs

                Steve Jobs byl zakladatelem, výkonným ředitelem a předsedou představenstva firmy Apple a jednou z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních dvaceti let. Proslul svým nekompromisním jednáním, vizionářstvím a perfekcionismem.

                Když bylo Stevovi pouhých jednadvacet let, spolu s kamarádem změnil podobu počítačového světa. Sestrojením počítače Apple se jim podařilo zmenšit podobu tohoto stroje natolik, že mohl pomalu začít dobývat domácnosti a už nebyl jen obrovským monstrem. Později bylo vytvořeno uživatelsky přátelské prostředí, což znamenalo, že už počítače nebyli pouze pro nadšence a odborníky, ale mohl se s nimi naučit zacházet každý.

                Přestože se o něm hovoří jako o jednom z géniů minulého století, zažil ve svém životě i mnoho neúspěchů, přesto se však vždy dokázal s problémy vypořádat.

                Stejně jako většina úspěšných lidí, i Steve Jobs musel někdy začínat a tak první prototyp sestavovali se Stevem Wozniakem v Jobsově garáži a na rozjezd firmy získali peníze prodejem Jobsova automobilu a Wozniakovy vědecké kalkulačky. Hned druhým typem Apple II již společnost dokázala získat význačnou pozici na trhu, ale po vydání PC od IBM svůj podíl opět ztratila.

                Největším Jobsovým trumfem se stal ale až Macintosh, který byl opravdu velkým hitem a masovou záležitostí a to hlavně díky jednoduchému uživatelskému prostředí. Po tomto úspěchu se ale začalo vedení Applu pomalu snažit Jobse vytěsnit s vidinou větších zisků z prodeje, neboť Jobsova moc ve firmě měla údajně špatný dopad na prodeje a vysoké ceny. Poté Jobs firmu raději opustil.

                Netrvalo dlouho a Steve založil novou společnost s názvem NeXT computers. Firma se stala poměrně prosperující, avšak nikdy nedosáhla tak významného podílu na trhu, jak si Steve přál.  V roce 1986 proto Jobs založil společnost Pixar, která do dnešního dne vytvořila filmové hity jako například Příběh hraček, Příšerky, s. r. o, Úžasňákovi a Život brouka.  

                O deset let později po založení Pixaru se Jobs vrací do Applu, který koupil NeXT za cca 400 milionů dolarů, dostal se opět do vedení společnosti, ukončil mnoho neperspektivních projektů a dokázal ho přebudovat v prosperující firmu, která na trh uvedla technologické inovativní hity v podobě Iphonů, Ipadů a mnoho dalších.

                Steve Jobs zemřel 5. října 2011, kdy podlehl rakovině slinivky břišní, s kterou velmi dlouho bojoval. Zanechal po sobě ženu, 4 děti a prosperující firmu, která i nadále udává trendy ve výpočetních technologiích.

 

 

Několik zásad Steve Jobse:

1.       Naučte se rozhodovat a nést odpovědnost za svá rozhodnutí.

2.       Když přijde na nápady, zkusit se může cokoli.

3.       Nedělejte kompromisy

4.       Spojujte se pouze se špičkovými hráči, idioty vyhoďte.

5.       Spory a diskuse pěstují tvůrčí myšlení.

6.       Nepodléhejte emocím, vše se musí dělat s čistou hlavou.

7.       Soustřeďte se na to, v čem jste dobří, všechno ostatní delegujte. 

 

V sekci Inspirativní videa můžete nalézt Jobsovu motivační řeč kterou přednesl na Standfordské univerzitě.

 

image

 

 


 

 

Tomáš Baťa st.

(3.4.1876 – 12.7.1932)

Říkalo se o něm, že to byl jeden z největších podnikatelů své doby a jen těžko by se hledal schopnější člověk, který by uplatnil své schopnosti nejen v samotném nápadu a následném prodeji, ale i ve staráním se o své zaměstnance.

 

Český průmyslník a podnikatel Tomáš Baťa se narodil ve Zlíně 3. dubna roku 1876 v rodině ševce. Vyučil se obuvnickému řemeslu a 24. srpna 1894 ve Zlíně založil se svými staršími sourozenci Annou a Antonínem malou obuvnickou dílnu. Firma rostla a on odjel ještě s několika spolupracovníky získávat zkušenosti se strojní výrobou obuvi do USA.

 

Po návratu postavil novou třípatrovou budovu a upravil výrobu tak, že v roce 1910 již zaměstnával 350 dělníků a vyráběl na 3 400 párů obuvi denně. Když za I. světové války podniky krachovali, on využil válečné situace a dodával miliony párů bot rakousko-uherské armádě. Roku 1918 pracovalo v Baťově továrně přes 4 000 zaměstnanců.

 

Po válce nastal útlum. Krize donutila mnoho firem (nejen obuvnických) zkrachovat. Také Baťa měl problémy a byl nucen snižovat výrobu.

Projevil se však jako skvělý manažér a taktik: překvapivým rozhodnutím v září 1922 snížil cenu svých bot na polovinu! Zničil tak konkurenci a rázem ovládl celý trh. A tak mohl jeho podnik odstartovat k nevídanému rozvoji. Od roku 1923 začal vyrůstat na okraji města rozsáhlý tovární areál s desítkami moderních budov. Podnik přijímal tisíce nových zaměstnanců a chrlil miliony párů obuvi.

 

Baťa se však nezaměřoval pouze na boty a roku 1923 se stal starostou města. Jeho firma budovala ve městě obchodní domy, hotel, kino, nemocnici, školy, vědecké ústavy, filmové ateliéry a tisíce nových bytů.
 

Celá Baťova filozofie byla velice jednoduchá a účelová: na jedné straně vlastnit a vyrábět pokud možno vše, co je k finálnímu výrobku potřeba (od zdrojů surovin až po vlastní obchodní síť), aby se nebylo nutno se s nikým dělit o zisk a na druhé straně zapojení zaměstnanců do výroby. Skutečný vztah Baťů ke svým zaměstnancům se ukázal i po letecké tragédii 12. července 1932, při které Tomáš Baťa přišel o život. Vystavená rakev s jeho ostatky byla umístěna výše než rakev jeho osobního pilota J. Broučka, který díky špatnému rozhodnutí šéfa zaplatil životem.

 

Firma Baťa je dodnes jednou z nejznámějších obchodních značek v České republice. Po celé planetě má přes 4.600 obchodů a každý den prý obslouží až milion zákazníků.

 

 

Ideové principy Tomáše Bati:

1.                  Dělník a majitel jsou spolupodnikateli.

2.                  Každý dělník má možnost stát se milionářem.

3.                  Nikdo nesmí zasahovat do vzájemného poměru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem v zájmu celého pracovního kolektivu a veřejnosti (zákaz odborových organizací v závodě)

4.                  Účelem podniku je služba veřejnosti

5.                  Účel světí prostředky

tomas_bata

,,Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti."

 

 
   

 

 

 


 

 

29. 4. 2012

Warren Buffet

Warren Buffet, přezdíván jako Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy je jedním z nejbohatších a nejvlivnějších lidí, který se zabývá investováním, obchodováním, filantropii. Je dobře znám pro své schopnosti dobrého odhadu na trhy, maximalizací svých zisků, podnikavostí již od útlého věku, který i přes to všechno vede skromný život. 

    Warren se narodil 30. srpna roku 1930 v Omaze, jeho matka byla doktorkou a jeho otcem byl burzovním makléřem. Již od útlého dětství byla na Warrenovi zřejmá jeho podnikavost, neboť už v šesti letech začal prodávat plechovky s Coca Colou a v 11cti letech si koupil své první akcie za 38 dolarů/ks a prodal je při 40ti dolarech, což se pro něj stalo tvrdou lekcí, neboť po krátké době vystoupala hodnota jedné akcie na 200 dolarů.

    Poté, co se jeho rodina přestěhovala do Washingtonu, si našel práci jako roznašeč novin a časopisů. Z toho si našetřil menší kapitál, za který koupil ve věku čtrnácti let 16 hektarů zemědělské půdy v Nebrasce, kterou následně pronajímal.  Zdá se to téměř nepředstavitelné, ale přesto je to fakt. Během těchto svých podnikatelských aktivit, mezi které dále patřilo například umisťování výherních automatů po barech a hernách nebo vedení 50ti roznašečů novin, studoval také Univerzitu v Pensylvánii. Tu ale nedokončil a přestoupil na další školu, kterou též nedokončil.

     Dostudoval teprve další školu ve Washingtonu, která znamenala pro něj životní změnu, neboť na ní pochopil základy burzy a investování do akcií. Na této škole vyučoval odborník, který Warrena naučil hledat akcie podhodnocených firem, u kterých bylo možné očekávat růst, na čemž poté založil svou investiční strategii.

    Dalším důležitým milníkem Věštcova života byl rok 1962, kdy zainvestoval do tehdejší textilní firmy, která nesla název Berkshire Hathaway. Následně jí v roce 1965 převzal a přebudoval na investiční kapitálovou společnost, jejíž tržní hodnota přesahuje stovky miliard dolarů. Buffet časem dosáhl takového vlivu, že stačilo, aby koupil akcie nějaké firmy a to samo o sobě zapříčinilo, že jejich cena začala okamžitě stoupat.  

    Warren má se svou již zesnulou ženou tři děti, které však mnoho z majetku, který jeho otec získal, mnohé neuvidí, neboť většinu peněz daruje na dobročinné účely. I přes své obrovské bohatství, díky kterému patří mezi pět nejbohatších lidí na světě, však nikdy nijak nerozhazoval. Bydlí přes padesát let ve stejném domě, který koupil za cca 30 tisíc dolarů a do restaurace chodí ve stejné ulici, ve které žije.

    Ve svém věku se nadále věnuje investování, avšak svůj věk nebere na lehkou váhu a pomalu hledá svého nástupce, ke kterému bude moc jednou svět vzhlížet. I přesto ho do toho však nic netlačí, neboť dle jeho slov se cítí fit a je prý úžasné, co dokáže Coca Cola s příchutí chery a hamburgery, čímž si rýpl do tvrzení, že se jedná jídla absolutně ničící naše zdraví. 

 

image

,,Zabere dvacet let, než si vybuduješ svou reputaci a pět minut, než si ji zničíš. Když se nad tím zamyslíš, budeš dělat věci jinak. "

 

 


 

 

Donald Trump

 

            Kdo by neznal Donalda Trumpa. Vše čeho se dotkne, promění se ve zlato. V Americe patří k mediálním hvězdám a zároveň jedním z největších hráčů na trhu s nemovitostmi a to hlavně v New Yorku . Donald se narodil 14. června 1946 v newyorkském Queensu. Je americký obchodní magnát, televizní hvězda, spisovatel.a generálním ředitelem Trump Organization, která se věnuje realitám.

                Trump je zakladatelem společnosti Trump Entertainment Resorts, která provozuje holely a kasína po celém světě. Podle seznamu časopisu Forbes je 488. nejbohatším člověkem světa. Díky své reality show The Apprentice (Učeň) na americkém televizním kanále NBC se stal ještě slavnějším. Po úspěšném zakončení univerzity, kde vystudoval obor ekonomie i finančnictví, nastoupil do rodinného podniku.

                Trump byl od počátku své práce v otcově firmě úspěšným vyjednavačem. Po pár letech se osamostatnil a vrhl se na Manhattan. V roce 2003 začal podnikat kromě nemovitostí také v jiných oborech. A brzy se stal spolumajitelem Miss USA, Miss World a Miss Teen USA. Krátce na to se pustil společně s televizní stanicí NBC do nové reality show The Apprentice (Učeň), ve které několik  velmi ambiciózních lidí soutěží o možnost pracovat přímo s Donaldem Trumpem jako ředitelé jedné z jeho poboček. Učeň se setkal s tak velkým ohlasem, že se Trump rázem stal nejlépe placenou osobou v televizi Jeho oblíbená fráze, kterou vždy vyřazoval jednoho ze soutěžících, zdomácněla po celém světě: Máš padáka! (v originále: You´re fired).

Donaldovi, se ale vždy také né jenom dařilo, Když v roce 1990 Spojená státy zasáhla hospodářská recese. Příjmy z nájmů poklesly a Trumpovi věřitelé začali žádat své půjčené peníze zpět. Ukázalo se, že Donald dluží asi 400 miliard korun (přibližně polovina státního rozpočtu ČR) Tam kde by to většina lidí vzdala a vyhlásila bankrot, on byl odhodlaný bojovat dál! Když se ho v jednom pořadu zeptali, zda si dělá starosti, když dluží tolik peněz, odpověděl: „Ne, nedělám si starosti, protože je to plýtvání časem, který mohu využít na vyřešení tohoto problému.“

Následovala dlouhá a tvrdá jednání s bankami, v nichž se nakonec Trump dohodl na snížení splátek a prodloužení doby splatnosti. Během pár let se trh s nemovitostmi vzchopil a Trump se tak postupně opět zařadil mezi 1000 nejbohatších lidí planety.

 10 kroků k úspěchu podle Donalda Trumpa:

1. Buď zaměřen. Dávej všechno, co máš, do toho, co děláš každý den.

2. Věř v sebe sama. Pokud nebudeš, nikdo jiný, to za tebe neudělá.

3. Buď houževnatý.

4. Věř svým instinktům.

5. Udržuj si své momentum a veď neustále každého kupředu.

6. Dívej se na sebe jako na vítěze a leadera vítězného týmu.

7. Buď vášnivý v tom, co děláš.

8. Žij na hraně. Nikdy neusni na vavřínech.

9. Leadership není skupinové úsilí. Pokud ho máš na starosti, pak je to jen tvá starost.

10. Nikdy se nevzdávej!

 

image

,,Peníze nerostou na stromech, ale z tvrdé práce, nadání a rozumu."

 

 

 

 

 

 


 

 

Robert Kiyosaki

                Robert Toru Kiyosaki narozen 8. dubna 1947 na Havaji, je americký podnikatel,spisovatel a motivující řečník. V roce 1977 založil společnost, která na trh uvedla první nylonové "surfařské" taštičky na suchý zip, z niž se stal výnosný, celosvětově známy výrobek. Spolu se svým výrobkem jsme ho mohli vidět v časopisech Quarterly, Success Magazine i v Playboy.


                V roce 1985 stál u zrodu mezinárodní vzdělávací společnosti, která působila v sedmi zemích a vyučovala studenty podnikání a investování. Když ve 47lety odešel do penze, začal se věnovat pouze investování.

 

                Proslavil se však hlavně díky své sérii motivačních knih a dalších materiálů "Bohatý táta, chudý táta". Celkem napsal 18 knih, kterých se dohromady prodalo přes 26 milionů kopií. Tři z jeho knih, "Bohatý táta, chudý táta", "Cashflow Kvadrant bohatého táty" a "Bohatý táta radí, jak investovat" se dostali mezi deset nejprodávanějších knih v žebříčku The Wall Street Journal a  USA Today. Robert Kiyosaki vytvořil také tři deskové a programové hry "Cashflow" pro dospělé i děti a vydal mnoho audio kazet a CD "Bohatého táty".

Napsal také knihu společně s Donaldem Trumpem, která nese jméno: Proč chceme, abyste byli bohatí.

 

                Robert už také podruhé pořádal v Praze seminář zaměřený na to, jak se stát finančně nezávislým.

My můžeme jenom doufat, že nás brzy opět navštíví a udělí cenné rady jak naložit nejenom se našimi penězi, ale také s celým svým životem a jak změnit naše myšlení.
 

Nejznámější knihy Roberta Kiyosakiho  
Bohatý táta, chudý táta
Bohatý táta radí jak investovat
Bohaté dítě chytré dítě
Cashflow Kvadrant
Co máte vědět, než začnete podnikat                    
Do důchodu mladý a bohatý
Kam se poděly mé peníze
Proč chceme, abyste byli bohatí
Proroctví
Škola byznysu

 

Některá videa s Robertem můžete najít v naší sekci Inspirativní videa

 

image

,,Bohatí nepracují pro peníze, nechávají peníze, aby pracovaly pro ně."

 

 

 


 

Richard Branson

 

"Kouřím trávu, a kdyby to bylo legální, prodával bych ji ve svých obchodech." I takto může hovořit miliardář.  Seznamte se, sir Richard Branson, podnikatel, dobrodruh a majitel impéria známé pod značkou Virgin.

 

    Richard Branson však nebyl vždy takový světák. Ve škole patřil mezi outsidery. Trpěl dislexií, krátkozrakostí a v učení také nevynikal. Každý den ve třídě pro něj bylo jenom utrpením. Neztrácel proto svůj čas a už v šestnácti se vrhl do podnikání a začal vydávat vlastní školní časopis. Už tehdy bylo znát, že podnikání je pro něho jako stvořené. Nepsal v něm pouze jenom o nudných školních aktivitách, ale i o mnoha dalších věcech a lidech.

    Časopis tak získával popularitu a brzy se v něm začaly objevovat různé inzeráty, z kterých inkasoval zisk. Ředitel střední školy v Stowe, kterou tehdy navštěvoval, mu po vydání prvního čísla řekl: "Gratuluji, Bransone. Je jasné, že jednou skončíte buď ve vězení, nebo se z vás stane milionář." O rok později se školní docházkou skončil a vrhl se po hlavě do businessu.

    Ve dvaceti letech založil značku Virgin, a hned jeho první tah byl skvělý. Branson nabízel svým čtenářům možnost koupit si hudební desky za příznivé ceny. K inzerci využil svůj časopis. Prodej uskutečňoval pomocí auta, kterým dovážel zboží zákazníkům až do domu. Nápad se setkal s pozitivní odezvou a objednávek bylo dokonce tolik, že Branson ukončil vydávání časopisu a začal se věnovat pouze obchodu s deskami.

    O dva roky později měl již dostatek peněz na založení nahrávací společnosti Virgin Records. Jeho první umělec, který podepsal smlouvu, byl Mike Oldfield přítel ze střední školy. Jeho debutu Tubular Bells se prodalžo na 5 milionů kusů. V zájmu dalšího růstu byly podepsány kontrakty i se skupinami, které se zdály ostatním nahrávacím společnostem příliš kontroverzní, jako například se Sex Pistols. Phil Collins nebo Rolling Stones. Ty se pak odvděčily nahrávací společnosti velkými zisky z prodejů svých děl.

    Kromě jiného podnikal i v letecké dopravě. Virgin Atlantic Airways se postupně staly druhou největší leteckou společností v Británii. Značku Virgin dnes nese již kde co. Auta prodává Virgin Cars, vína Virgin Wines, knihy Virgin Books. Nakupuje se v supermarketech Virgin Megastores, hrají se hry od Virgin Interactive, cestuje se vlaky Virgin Trains.

    Branson má také dobrodružného ducha, který ho už několikrát ohrožoval na životě. Pokusil se o co nejrychlejší přeplavbu Atlantiku ve člunu, ten se ale ještě daleko od pobřeží potopil a následovala rychlá záchranná akce. Tragédií málem skončil i pokus přeletět Atlantik balónem.

    Richard Má také obrovské nadání motivovat lidi a pomáhat jim, aby dosáhli svých snů. Mimořádná je jeho schopnost začínat nové a nové věci a příliš se neohlížet za neúspěchy. Podporuje charitativní a nevýdělečné organizace. "Nikdy jsem nepodnikal jen proto, abych vydělal peníze,"svěřil se časopisu Fortune. "Všechno se to vrací potřebným lidem."
 

     Za svoji podnikatelskou činnost byl povýšen královnou do šlechtického stavu. V rodné Anglii, a nejen v ní, patří mezi milované celebrity. Odhad jeho majetku činí 8 mld. dolarů.

 

image

 

"Udivuje mě množství času, který někteří lidé promrhají na svých neúspěších, místo aby ho vrhli do dalších projektů."

 

Robert Kiyosaki

         Robert Toru Kiyosaki narozen 8. dubna 1947 na Havaji, je americký podnikatel,spisovatel a motivující řečník. V roce 1977 založil společnost, která na trh uvedla první nylonové "surfařské" taštičky na suchý zip, z niž se stal výnosný, celosvětově známy výrobek. Spolu se svým výrobkem jsme ho mohli vidět v časopisech Quarterly, Success Magazine i v Playboy. Celý článek zde..

 

Richard Branson

"Kouřím trávu, a kdyby to bylo legální, prodával bych ji ve svých obchodech." I takto může hovořit miliardář.  Seznamte se, sir Richard Branson, podnikatel, dobrodruh a majitel impéria známé pod značkou Virgin. Celý článek zde..

Donald Trump

Kdo by neznal Donalda Trumpa. Vše čeho se dotkne, promění se ve zlato. V Americe patří k mediálním hvězdám a zároveň jedním z největších hráčů na trhu s nemovitostmi a to hlavně v New Yorku . Donald se narodil 14. června 1946 v newyorkském Queensu. Je americký obchodní magnát, televizní hvězda, spisovatel.a generálním ředitelem Trump Organization, která se věnuje realitám. Celý článek zde..

Warren Buffet

Warren Buffet, přezdíván jako Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy je jedním z nejbohatších a nejvlivnějších lidí, který se zabývá investováním, obchodováním, filantropii. Je dobře znám pro své schopnosti dobrého odhadu na trhy, maximalizací svých zisků, podnikavostí již od útlého věku, který i přes to všechno vede skromný život. Celý článek zde..

Tomáš Baťa st.

Říkalo se o něm, že to byl jeden z největších podnikatelů své doby a jen těžko by se hledal schopnější člověk, který by uplatnil své schopnosti nejen v samotném nápadu a následném prodeji, ale i ve staráním se o své zaměstnance. Celý článek zde..

Henry Ford

Henry Ford se narodil roku 1863 v Dearbonu ve státě Michigan. Přestože byl jeho otec farmář a chtěl, aby jeho syn jednou farmu převzal, Henry takovou nabídku odmítl. Měl totiž velký sen, usnadnit lidem žijícím na venkově jejich každodenní práci tím, že za ně budou částečně pracovat stroje. Měl k tomu dobrý důvod, protože do svých 16 let pomáhal otci na farmě, tudíž velice dobře věděl, jak těžkou práci mají farmáři na poli.  Celý článek zde..

Steve Jobs

Steve Jobs byl zakladatelem, výkonným ředitelem a předsedou představenstva firmy Apple a jednou z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních dvaceti let. Proslul svým nekompromisním jednáním, vizionářstvím a perfekcionismem. Celý článek zde..